Životní versus úložný prostor
Již ve starověku bylo lidem známo, že vězeň uzavřený v malé kobce může neskutečně trpět. Pochopitelně vás nenabádáme k takovým postupům, neboť se tím nesjednala náprava „hříšníka“, ale naopak se takový člověk ještě více zablokoval, a prohloubilo to v něm agresivitu a ještě větší nenávist. K podobným pocitům mohou však dojít lidé i dnes, jestliže budou žít ve velmi omezeném životním prostoru.
Mnozí odborníci upozorňují na fakt, že ideální životní prostor by planeta poskytovala tehdy, byla-li by osídlena mnohem řidčeji, zhruba v počtu 12 obyvatel na čtvereční kilometr, jak je to např. ve skandinávských zemích. V České republice však žije deset milionů lidí na relativně malé ploše, a ideálu bychom se u nás přiblížili, kdyby nás tu žilo jen necelý milion. Bohužel však musíme s tímto vědomím žít, a přizpůsobit se okolnostem, kdy většina z nás obývá omezený prostor bytu v bytovém domě.
Úložný prostor je tedy jednou ze zásadních věcí, kterou musíme řešit, nechceme-li doma zažívat ponorkovou nemoc. Ideální je, jestliže vyčleníme jen v jedné místnosti plochu celé stěny, či výklenku, kterou využijeme od podlahy až ke stropu. Tím se úložný prostor výrazně zvětší, a v ostatních prostorách můžeme mít pouze bytové dekorace (květiny, závěsy, malé stolky a křesla pro posezení atp.).
Kam s vestavěnou skříní – již mnoho let je známo, že optimálním řešením využití úložného prostoru jsou skříně vyráběné na míru. Neměli bychom však s nimi počítat v obýváku, jak se to dělávalo např. za socialismu ve formě sektorového nábytku, ale můžeme se pokusit umístit je do chodeb, předsíní, do haly, pod schodiště, do nepravidelných tvarových výklenků, a prostor, která slouží jen jako propojovací místnosti. Využijme tedy výhody tohoto řešení vestavěných skříní Praha, kdy se výrobky sestavují přesně podle daného prostředí včetně nepravidelných zkosení, ostrých a tupých úhlů rohů atd.