Instalatérské řemeslo bychom mohli přeneseně přezdívat krotiteli plynných a kapalných médií. Instalatéři si musí dokázat poradit za všech okolností v různorodých terénech a prostorách jak s odpady a kanalizací, tak i s rozvody pitné a užitkové vody, s topnými okruhy a tělesy a také s plynovými rozvody a spotřebiči. A právě díky jisté nezkrotnosti vody a plynu dochází v průběhu času i u precizně nainstalovaných zařízení k některým závadám, kvůli nimž je pak nutné volat havarijní servis i mimo obvyklou pracovní dobu.
Představte si, že jste právě přišli domů, třeba z výletu, a objevili jste na zdi mezi předsíní a obývákem velký mokrý flek, který zasahuje od stropu prakticky až k podlaze. Velmi rychlou analýzou dospějete k závěru, že nejde o zatékání ze střechy, ale o únik vody z vodovodního potrubí, které vede pod povrchem omítky. Co teď? Jak dál postupovat?
Vypněte přívod vody – tímto krokem budete pochopitelně začínat. Uzavřít hlavní uzávěr vody by vám nemělo činit žádné potíže, ovšem musíte vědět, kde se ventil nachází. Někteří lidé o tom nemají ani tušení, a tak vám radíme – pokud patříte mezi ně, zjistěte si raději předem, dokud se nic neděje, kde ten uzávěr vody máte.
Ihned vypněte hlavní jistič – toto je velmi důležité, protože unikající voda může kdykoli proniknout ve zdi do elektroinstalace, a kombinace vody a elektřiny rozhodně nevěstí nic dobrého.
Okamžitě volejte havarijní servis – máte-li uložený kontakt na instalatéra, ihned mu zavolejte, i když je třeba neděle večer.
Neoklepávejte omítku a počkejte na příjezd instalatérů – velkou chybou by bylo, kdybyste začali panikařit a předčasně oklepávali omítku ve snaze urychlit postup zjišťování závady. Takhle se na to nejde, instalatéři k tomu používají jiné, moderní metody, například formovací plyn nebo akustické tyče Hykron. S nimi odhalí místo defektu s přesností na milimetry a tím pádem pak stačí oklepat jen malý kousek zdiva. Odstranění závady pak trvá mnohem kratší dobu, než tomu bývalo dříve.