Díky tomu, že se eurem platí v mnoha zemích, mluví se o něm často jako o předním reprezentantovi stavu celosvětové ekonomiky, a to společně s dolarem a librou. Jako každá měna, i tahle musí mít svou centrální banku, ta v tomto případě sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem ve Spolkové republice Německo.
Členů měnové unie je k dnešnímu dni devatenáct z celkových osmadvaceti států patřících k EU. Jedním s posledních států, které přijali nedávno euro je náš východní soused Slovensko. Stejně jako ostatní země, jsme se i my zavázali k jeho přijetí, a to podpisem maastrichtské smlouvy, není však stanoveno, kdy přesně tak musíme učinit. Toto rozhodnutí tak stojí už pouze na vládnoucích stranách.
Podobně jako u ostatních měn, i hodnota této v průběhu let klesá a stoupá, většinou se její kurz pohybuje okolo hodnoty přibližně srovnatelné s dolarem, například dnes za euro zaplatíte kolem 1,2 dolaru. A kdybyste chtěli měnit na libry, musíte počítat s kurzem okolo 0,9, kdy libra je tou silnější měnou. Ke dni 25.7. 2018 odpovídalo podle České národní banky euru 25,76 koruny.
Kolem přijetí eura je velká kontroverze, prakticky lze názory rozdělit do dvou táborů, někteří ho jedním dechem odmítají se slovy, že s ním ztratí Česká republika další kousek své autenticity, jiní hledí striktně na ekonomické benefity. Avšak ono s sebou nepřináší jen výhody, někteří odborníci poukazují na fakt, že pokud vstoupíme do měnové unie, budeme se muset podílet například na pomoci pro Řecko při umořování dluhu, jenž zde byl vytvořen nerozumným hospodařením. Navíc pokud přijmeme společnou měnu, bude naše hospodářství ještě snadněji ovlivnitelné okolními státy a jejich rozhodnutími.
Na druhou stranu dojde k usnadnění importu a exportu, přinese to značné výhody pro podnikatele, kteří dovážejí z nebo do zahraničí. Změna přijde i pro běžného občana, pro nějž bude cestování po většině zemí Evropské unie mnohem snazší, nebude muset měnit peníze ani platit poplatky při výběru v jiné měně.