Na co si dát tedy pozor? Co dělat, aby nám dlouho vydržela? Tady přinášíme několik rad.
Umístění
Tak správné umístění, to je základ. Ideální je místo do 20°C. Každý stupeň navíc navyšuje spotřebu elektrické energie. A to o 4 – 6°C! Kolem lednice je důležité mít dostatečný prostor. Hlavně v zadní části, odkud je odváděno nejvíc tepla. Od zdi postavte lednici asi 10 centimetrů.
Čistota
Čistota je půl zdraví a platí to i v lednici. Bývá plná potravin, takže riziko šíření různých bakterií je velké. Jednou za měsíc ji zevnitř umyjte roztokem vody s octem nebo vody s jedlou sodou. Velkou pozornost věnujte při úklidu gumovému těsnění dveří. Nejen, že se zde rády množí bakterie a plísně. Ale nános nečistot způsobuje nedovírání dveří, což také zvyšuje spotřebu energie.
Mnohým bakteriím zabráníte v prostředí lednice v šíření také tak, že potraviny budete pečlivě balit, dobré je ukládat je do plastových krabiček.
Při úklidu nezapomeňte také udržovat v čistotě zadní část přístroje. Vysávejte odtud pravidelně prach. Je zde umístěn kompresor a kondenzátor.
Otevírání
Také při výběru dobrot nenechávejte dlouho otevřené dveře. Lednice začne rychle zvyšovat výkon, aby více chladila a opět to spotřebu a vaše výdaje zvyšuje.
Žádné horké pokrmy
Uvařené jídlo, které chcete do lednice uložit nejdříve nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Vložením teplého jídla nejen snižujete chlad uvnitř lednice, ale také v ní dochází ke kondenzaci vody a vzniku nežádoucí vysoké vlhkosti. Vzniká více námraza.
Odmrazení
Pokud nemáte spotřebič, který si s ledem poradí sám, věnujte se odmrazení pečlivě a pravidelně. Námraza vyšší než tři milimetry totiž zvyšuje spotřebu elektrické energie až o 80 procent!
Vhodné nastavení
Optimálním nastavením v ledničce je 5°C, v prostoru mrazničky pak -18°C. Podle toho, jaký druh spotřebiče vlastníte je odlišná teplota v horní a spodní části chladničky a ve dveřích. Rozdíl může být až 10°C.